Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Upadłość konsumencka przedsiębiorcy – najważniejsze informacje

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy – najważniejsze informacje

Data dodania:
2022-11-03 13:03:25

Upadłość konsumencka jest to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą przede wszystkim konsumenci. Ale czy tylko oni? Otóż po spełnieniu określonych warunków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą starać się także byli przedsiębiorcy. Na czym polega upadłość konsumencka przedsiębiorcy? Kiedy mogą się na nią zdecydować? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kiedy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką? Otóż, aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było możliwe, muszą zostać spełnione określone warunki:

- Dłużnik musi posiadać status konsumenta – dla zadłużonego przedsiębiorcy wiąże się to z koniecznością zamknięcia    działalności gospodarczej oraz wykreślenia z rejestru CEIDG.

- Dłużnik musi znajdować się w stanie niewypłacalności.

Umorzenia zobowiązań finansowych byłego przedsiębiorcy – jakie są przeszkody?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy nie w każdym przypadku wiąże się z całkowitym umorzeniem zobowiązań finansowych. Jeśli do stanu niewypłacalności doprowadził on umyślnie lub celowo zwiększył jej stopień, sąd ma prawo odmówić ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub wpłynąć na ustalenie i wydłużenie planu spłaty zobowiązań. Co więcej, sąd może także uznać, że postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie upadłości gospodarczej, jeśli jest to uzasadnione:

 - znacznym rozmiarem majątku dłużnika,

 - znaczną liczbą wierzycieli,

 - innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania.

Czy możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy?

Upadły konsument ma prawo prowadzić działalność gospodarczą i w ten sposób zarabiać na swoje otrzymanie oraz na spłatę wierzycieli. Warto jednak pamiętać, że nowa działalność gospodarcza upadłego konsumenta będzie zaliczać się również do zbioru wchodzącego w skład masy upadłości, co jest równoznaczne z tym, że prawa do dochodu osiąganego z działalności dłużnika będą mieć jego wierzyciele. Jest to jedna z konsekwencji upadłości konsumenckiej.

Co ważne, upadły konsument, który zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości, zobowiązany jest to natychmiastowego poinformowania o tym fakcie syndyka. W przeciwnym razie postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, a sam upadły konsument narazi się na poniesienie odpowiedzialności karnej.

Aktualności


2023-03-10 13:43:55

Interesuje Cię transport intermodalny z Chin, ale nie za bardzo wiesz jak rozpocząć swoją przygodę z tym przedsięwzięciem? Nic straconego. Poszerz najpierw swoją wiedzę w omawianej tematyce, a dopiero potem zabierz się za realizowanie jakie...

Więcej

2022-11-03 13:03:25

Upadłość konsumencka jest to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą przede wszystkim konsumenci. Ale czy tylko oni? Otóż po spełnieniu określonych warunków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą starać się także byli przedsiębiorcy. Na c...

Więcej

2022-10-10 14:42:57

W obecnych czasach importowanie towarów z Chin staje się coraz bardziej popularne – zarówno w przypadku dużych i małych firm, jak i osób prywatnych. Pojawia się jednak pytanie, jak wygląda transport i jakimi drogami może się odbywać. W poni...

Więcej