Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Transport towaru z Chin - jaką drogę przewozu wybrać?

Transport towaru z Chin - jaką drogę przewozu wybrać?

Data dodania:
2022-10-10 14:42:57

W obecnych czasach importowanie towarów z Chin staje się coraz bardziej popularne – zarówno w przypadku dużych i małych firm, jak i osób prywatnych. Pojawia się jednak pytanie, jak wygląda transport i jakimi drogami może się odbywać. W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje transportu z Chin wraz z ich krótką charakterystyką.

Jakimi drogami może być transportowany towar z Chin?

Warto zaznaczyć, że transport towarów z Chin do Polski nie jest jednorodny – wymaga więcej niż jednej drogi przewozu. Najczęściej spotyka się transport drogą morską, który jest najtańszą opcją, a zatem najbardziej popularną wśród importerów. Ponad 90% transportów międzynarodowych odbywa się właśnie na statkach – kontenerowych lub masowych. Alternatywą dla przewozu drogą morską jest transport lądowy, wykorzystujący głównie przewóz kolejowy, a także transport lotniczy, będący najszybszą, lecz najdroższą opcją.

Transport morski z Chin – ile czasu zajmuje?

Czas trwania transportu morskiego z Chin zależy przede wszystkim od lokalizacji portu, w którym statek rozpoczyna przewóz. Na ogół transportowanie drogą morską trwa miesiąc bądź nieco dłużej, ze względu na dużą odległość dzielącą Chiny od Polski. Dlatego tak ważne znaczenie ma dobór odpowiednich kontenerów do przewozu towarów, w zależności od ich specyfiki. Przykładowo produkty spożywcze powinny być zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i psuciem się, poprzez zastosowanie izotermicznych, termicznych, ogrzewanych lub chłodniczych kontenerów – w zależności od rodzaju, artykuły mogą być przechowywane w temperaturze od -30 do 30 stopni Celsjusza.

Transport morski – zalety i wady

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów importu z Chin, transport drogą morską posiada swoje plusy i minusy. Do zalet niewątpliwie należy niska cena, a także możliwość wyboru trasy transportu oraz typu statku. Ponadto drogą morską można przewieźć znacznie większe ładunki, niż w przypadku innego środka lokomocji, a przy tym tego typu transport należy do najbezpieczniejszych – zarówno przy przewożeniu artykułów spożywczych, jak i elektroniki, odzieży czy maszyn.

Transport morski z Chin ma też jednak wady, spośród których najbardziej problematyczną jest długi czas trwania – nawet kilka tygodni. W razie przewozu wrażliwych produktów, które mogą ulec zepsuciu, generuje to ryzyko znacznych strat. Warto także zaznaczyć, że tego typu transport jest zależny od warunków pogodowych, które mogą opóźnić dostawę.

Inne drogi transportu

Alternatywą dla transportu morskiego może być chociażby transport lotniczy lub kolejowy. Przewóz samolotem jest niewątpliwie najszybszy, jednak wiąże się z wysokimi kosztami. Natomiast transport kolejowy stale się rozwija, więc w najbliższej przyszłości może stać się równie popularny jak transport morski.  

Aktualności


2023-03-10 13:43:55

Interesuje Cię transport intermodalny z Chin, ale nie za bardzo wiesz jak rozpocząć swoją przygodę z tym przedsięwzięciem? Nic straconego. Poszerz najpierw swoją wiedzę w omawianej tematyce, a dopiero potem zabierz się za realizowanie jakie...

Więcej

2022-11-03 13:03:25

Upadłość konsumencka jest to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą przede wszystkim konsumenci. Ale czy tylko oni? Otóż po spełnieniu określonych warunków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą starać się także byli przedsiębiorcy. Na c...

Więcej

2022-10-10 14:42:57

W obecnych czasach importowanie towarów z Chin staje się coraz bardziej popularne – zarówno w przypadku dużych i małych firm, jak i osób prywatnych. Pojawia się jednak pytanie, jak wygląda transport i jakimi drogami może się odbywać. W poni...

Więcej